- B Gear Style
- 20° Pressure Angle
- 30 Teeth
- 12 Diametral Pitch
- 2.5 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Set Screw Size | N/A |
| Origin | Reborable |
| Type | B |
| Class | 6 |
| Torque at 1200 RPM | 630.25 lb/in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Gear Style | B |
| Torque at 1800 RPM | 542.3651 lb/in |
| Bore Size [Max] | 1.3125 in |
| No. of Teeth | 30 |
| Hub Projection | 5/8 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Torque at 900 RPM | 685.572 lb/in |
| Set Screw | No |
| Bore Dia. [Min] | 3/4 in |
| Pitch Diameter [Min] | 2.5 in |
| Hub Dia. | 2.1563 in |
| Length Through Bore | 1.625 in |
| Bore Size | 0.75 in |
| Outside Dia. | 2.67 in |
| Material | Steel |
| Pitch Diameter | 2.5 in |
| Torque at 300 RPM | 831.93 lb/in |
| Bore Dia. [Max] | 1 5/16 in |
| Torque at 600 RPM | 752.0983 lb/in |
| AGMA Quality | 6 |
| Inch/Metric | Inch |
| Bore Type | Reborable |
| Diametral Pitch | 12 |
| Outside Dia. [Min] | 2.667 in |
| Torque at 200 RPM | 863.4425 lb/in |
| Weight | 1.83 LB |
| EAN or UPC | 697950263199 |

