- B Gear Style
- 20° Pressure Angle
- 48 Teeth
- 12 Diametral Pitch
- 4 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Outside Dia. | 4.17 in |
| Origin | Reborable |
| Bore Dia. [Min] | 7/8 in |
| Hub Projection | 7/8 in |
| Bore Size [Max] | 1.875 in |
| AGMA Quality | 6 |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Pitch Diameter | 4 in |
| No. of Teeth | 48 |
| Inch/Metric | Inch |
| Keyway | w/o Keyway |
| Set Screw Size | N/A |
| Torque at 1200 RPM | N/A |
| Diametral Pitch | 12 |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Bore Dia. [Max] | 1 7/8 in |
| Torque at 1800 RPM | N/A |
| Torque at 200 RPM | 1566.171 lb/in |
| Length Through Bore | 1.875 in |
| Pitch Diameter [Min] | 4 in |
| Gear Style | B |
| Torque at 300 RPM | 1510.499 lb/in |
| Torque at 900 RPM | 1244.394 lb/in |
| Torque at 600 RPM | 1365.542 lb/in |
| Class | 6 |
| Type | B |
| Material | Steel |
| Bore Type | Reborable |
| Bore Size | 0.875 in |
| Outside Dia. [Min] | 4.166 in |
| Hub Dia. | 3 in |
| Set Screw | No |
| Weight | 4.99 LB |
| EAN or UPC | 697950263229 |

