- B Gear Style
- 20° Pressure Angle
- 15 Teeth
- 16 Diametral Pitch
- 0.9375 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Bore Size | 0.375 in |
| Bore Type | Reborable |
| Bore Size [Max] | 0.5 in |
| Torque at 300 RPM | 144.9575 lb/in |
| Bore Dia. [Min] | 3/8 in |
| Set Screw | No |
| Material | Steel |
| Outside Dia. | 1.0625 in |
| Length Through Bore | 1.25 in |
| Origin | Reborable |
| No. of Teeth | 15 |
| Gear Style | B |
| Torque at 200 RPM | 151.26 lb/in |
| AGMA Quality | 6 |
| Class | 6 |
| Torque at 900 RPM | 125.3497 lb/in |
| Bore Dia. [Max] | 1/2 in |
| Diametral Pitch | 16 |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Pitch Diameter | 0.9375 in |
| Torque at 600 RPM | 134.4533 lb/in |
| Torque at 1200 RPM | 116.5963 lb/in |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Inch/Metric | Inch |
| Pitch Diameter [Min] | 0.9375 in |
| Torque at 1800 RPM | 103.291 lb/in |
| Hub Projection | 1/2 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Type | B |
| Outside Dia. [Min] | 1.0625 in |
| Set Screw Size | N/A |
| Hub Dia. | 3/4 in |
| Weight | 0.17 LB |
| EAN or UPC | 697950263281 |

