- B Gear Style
- 20° Pressure Angle
- 21 Teeth
- 16 Diametral Pitch
- 1.3125 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Hub Projection | 1/2 in |
| Torque at 1800 RPM | 162.4644 lb/in |
| Inch/Metric | Inch |
| Torque at 900 RPM | 196.7781 lb/in |
| Hub Dia. | 1 1/8 in |
| Bore Type | Reborable |
| No. of Teeth | 21 |
| Origin | Reborable |
| Diametral Pitch | 16 |
| Type | B |
| Material | Steel |
| Torque at 200 RPM | 236.3438 lb/in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Torque at 300 RPM | 228.9908 lb/in |
| Pitch Diameter | 1.3125 in |
| Gear Style | B |
| Bore Dia. [Max] | 5/8 in |
| Set Screw Size | N/A |
| AGMA Quality | 6 |
| Outside Dia. [Min] | 1.4375 in |
| Length Through Bore | 1.25 in |
| Bore Size | 0.625 in |
| Set Screw | No |
| Torque at 1200 RPM | 183.8229 lb/in |
| Class | 6 |
| Keyway | w/o Keyway |
| Bore Size [Max] | 0.625 in |
| Torque at 600 RPM | 212.1842 lb/in |
| Outside Dia. | 1.4375 in |
| Bore Dia. [Min] | 5/8 in |
| Pitch Diameter [Min] | 1.3125 in |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Weight | 0.32 LB |
| EAN or UPC | 697950263328 |

