- B Gear Style
- 20° Pressure Angle
- 28 Teeth
- 16 Diametral Pitch
- 1.75 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Outside Dia. | 1.875 in |
| Bore Size [Max] | 0.875 in |
| Torque at 600 RPM | 305.6713 lb/in |
| Set Screw Size | N/A |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Bore Dia. [Max] | 7/8 in |
| Set Screw | No |
| Torque at 200 RPM | 340.335 lb/in |
| Inch/Metric | Inch |
| Hub Projection | 1/2 in |
| Torque at 900 RPM | 284.3128 lb/in |
| Bore Size | 0.625 in |
| Length Through Bore | 1.25 in |
| Torque at 1800 RPM | 234.593 lb/in |
| Torque at 1200 RPM | 265.7554 lb/in |
| Pitch Diameter [Min] | 1.75 in |
| AGMA Quality | 6 |
| Diametral Pitch | 16 |
| Hub Dia. | 1 1/2 in |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Bore Type | Reborable |
| Outside Dia. [Min] | 1.875 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Origin | Reborable |
| Pitch Diameter | 1.75 in |
| Class | 6 |
| Bore Dia. [Min] | 5/8 in |
| No. of Teeth | 28 |
| Torque at 300 RPM | 331.9317 lb/in |
| Material | Steel |
| Gear Style | B |
| Type | B |
| Weight | 0.65 LB |
| EAN or UPC | 697950263366 |

