- B Gear Style
- 20° Pressure Angle
- 64 Teeth
- 16 Diametral Pitch
- 4 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Keyway | w/o Keyway |
| Pitch Diameter [Min] | 4 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Origin | Reborable |
| Outside Dia. [Min] | 4.125 in |
| Type | B |
| Torque at 600 RPM | 842.4341 lb/in |
| Torque at 1200 RPM | N/A |
| Class | 6 |
| Gear Style | B |
| Torque at 900 RPM | 782.9106 lb/in |
| Set Screw Size | N/A |
| Hub Dia. | 2 3/4 in |
| No. of Teeth | 64 |
| Bore Size | 0.75 in |
| Material | Steel |
| Inch/Metric | Inch |
| Hub Projection | 3/4 in |
| Pitch Diameter | 4 in |
| Length Through Bore | 1.5 in |
| Bore Dia. [Max] | 1 1/2 in |
| Set Screw | No |
| Torque at 200 RPM | 939.0725 lb/in |
| Outside Dia. | 4.125 in |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Bore Type | Reborable |
| Bore Dia. [Min] | 3/4 in |
| Torque at 300 RPM | 911.7617 lb/in |
| Bore Size [Max] | 1.5 in |
| AGMA Quality | 6 |
| Torque at 1800 RPM | N/A |
| Diametral Pitch | 16 |
| Weight | 3.74 LB |
| EAN or UPC | 697950263441 |

