- B Gear Style
- 20° Pressure Angle
- 100 Teeth
- 20 Diametral Pitch
- 5 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Torque at 1200 RPM | N/A |
| Outside Dia. [Min] | 5.1 in |
| Torque at 900 RPM | 572.127 lb/in |
| Origin | Reborable |
| Keyway | w/o Keyway |
| Torque at 200 RPM | 664.9138 lb/in |
| Material | Steel |
| Class | 6 |
| Hub Dia. | 2 1/2 in |
| Torque at 300 RPM | 649.1575 lb/in |
| Bore Size | 0.625 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Gear Style | B |
| AGMA Quality | 6 |
| Outside Dia. | 5.1 in |
| Bore Size [Max] | 1.5 in |
| Pitch Diameter [Min] | 5 in |
| Length Through Bore | 1.125 in |
| Diametral Pitch | 20 |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Hub Projection | 1/2 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Bore Type | Reborable |
| Set Screw | No |
| Type | B |
| No. of Teeth | 100 |
| Torque at 1800 RPM | N/A |
| Torque at 600 RPM | 608.1912 lb/in |
| Bore Dia. [Max] | 1 1/2 in |
| Bore Dia. [Min] | 5/8 in |
| Set Screw Size | N/A |
| Pitch Diameter | 5 in |
| Weight | 7.86 LB |
| EAN or UPC | 697950294148 |

