- B Gear Style
- 20° Pressure Angle
- 14 Teeth
- 20 Diametral Pitch
- 0.7 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Bore Type | Reborable |
| Torque at 1800 RPM | 42.0167 lb/in |
| Set Screw Size | N/A |
| Bore Dia. [Max] | 5/16 in |
| No. of Teeth | 14 |
| Torque at 600 RPM | 52.52083 lb/in |
| Pitch Diameter [Min] | 0.7 in |
| Outside Dia. [Min] | 0.8 in |
| Torque at 1200 RPM | 46.74354 lb/in |
| Pitch Diameter | 0.7 in |
| Material | Steel |
| Gear Style | B |
| Torque at 200 RPM | 56.7225 lb/in |
| Hub Dia. | 0.5469 in |
| Bore Size [Max] | 0.3125 in |
| Torque at 900 RPM | 49.71972 lb/in |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Bore Dia. [Min] | 5/16 in |
| Origin | Reborable |
| Bore Size | 0.3125 in |
| Outside Dia. | 0.8 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Set Screw | No |
| Keyway | w/o Keyway |
| AGMA Quality | 6 |
| Type | B |
| Diametral Pitch | 20 |
| Hub Projection | 0.438 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Class | 6 |
| Torque at 300 RPM | 56.7225 lb/in |
| Length Through Bore | 0.987 in |
| Weight | 0.06 LB |
| EAN or UPC | 697950263489 |

