- B Gear Style
- 20° Pressure Angle
- 21 Teeth
- 20 Diametral Pitch
- 1.05 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Origin | Reborable |
| Torque at 300 RPM | 98.73917 lb/in |
| Torque at 1200 RPM | 82.98292 lb/in |
| Bore Size [Max] | 0.5 in |
| Torque at 1800 RPM | 74.57958 lb/in |
| Bore Dia. [Min] | 1/2 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Type | B |
| Outside Dia. [Min] | 1.15 in |
| Pitch Diameter [Min] | 1.05 in |
| Material | Steel |
| Gear Style | B |
| Torque at 900 RPM | 87.53472 lb/in |
| Class | 6 |
| Length Through Bore | 0.9375 in |
| Inch/Metric | Inch |
| AGMA Quality | 6 |
| Hub Dia. | 7/8 in |
| Bore Dia. [Max] | 1/2 in |
| Set Screw Size | N/A |
| No. of Teeth | 21 |
| Set Screw | No |
| Diametral Pitch | 20 |
| Bore Size | 0.5 in |
| Outside Dia. | 1.15 in |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Torque at 200 RPM | 100.84 lb/in |
| Bore Type | Reborable |
| Torque at 600 RPM | 93.48708 lb/in |
| Pitch Diameter | 1.05 in |
| Hub Projection | 7/16 in |
| Weight | 0.15 LB |
| EAN or UPC | 697950263533 |

