- B Gear Style
- 20° Pressure Angle
- 22 Teeth
- 20 Diametral Pitch
- 1.1 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Length Through Bore | 0.9375 in |
| Outside Dia. | 1.2 in |
| Torque at 1800 RPM | 79.13139 lb/in |
| Torque at 300 RPM | 105.0417 lb/in |
| Bore Type | Reborable |
| Hub Projection | 7/16 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Bore Dia. [Min] | 1/2 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Gear Style | B |
| Outside Dia. [Min] | 1.2 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Type | B |
| No. of Teeth | 22 |
| Torque at 600 RPM | 98.73917 lb/in |
| Set Screw | No |
| Bore Dia. [Max] | 1/2 in |
| Material | Steel |
| Hub Dia. | 0.9688 in |
| Torque at 900 RPM | 93.13695 lb/in |
| AGMA Quality | 6 |
| Torque at 1200 RPM | 88.235 lb/in |
| Bore Size | 0.5 in |
| Bore Size [Max] | 0.5 in |
| Class | 6 |
| Pitch Diameter [Min] | 1.1 in |
| Origin | Reborable |
| Diametral Pitch | 20 |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Set Screw Size | N/A |
| Torque at 200 RPM | 107.1425 lb/in |
| Pitch Diameter | 1.1 in |
| Weight | 0.17 LB |
| EAN or UPC | 697950263540 |

