- B Gear Style
- 20° Pressure Angle
- 32 Teeth
- 20 Diametral Pitch
- 1.6 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Length Through Bore | 1 in |
| Torque at 200 RPM | 173.3188 lb/in |
| Gear Style | B |
| Keyway | w/o Keyway |
| Set Screw | No |
| Set Screw Size | N/A |
| Diametral Pitch | 20 |
| Torque at 900 RPM | 149.8595 lb/in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| No. of Teeth | 32 |
| Pitch Diameter [Min] | 1.6 in |
| Class | 6 |
| Torque at 600 RPM | 159.6633 lb/in |
| Inch/Metric | Inch |
| Hub Projection | 1/2 in |
| Bore Dia. [Max] | 7/8 in |
| Torque at 300 RPM | 170.1675 lb/in |
| AGMA Quality | 6 |
| Bore Type | Reborable |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Torque at 1800 RPM | 127.1004 lb/in |
| Type | B |
| Bore Size | 0.5 in |
| Outside Dia. | 1.7 in |
| Bore Size [Max] | 0.875 in |
| Pitch Diameter | 1.6 in |
| Torque at 1200 RPM | 141.281 lb/in |
| Material | Steel |
| Outside Dia. [Min] | 1.7 in |
| Hub Dia. | 1 7/16 in |
| Origin | Reborable |
| Bore Dia. [Min] | 1/2 in |
| Weight | 0.46 LB |
| EAN or UPC | 697950263595 |

