- B Gear Style
- 20° Pressure Angle
- 70 Teeth
- 20 Diametral Pitch
- 3.5 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| No. of Teeth | 70 |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Pitch Diameter [Min] | 3.5 in |
| Torque at 200 RPM | 447.4775 lb/in |
| Pitch Diameter | 3.5 in |
| Outside Dia. | 3.6 in |
| Bore Dia. [Max] | 1 7/16 in |
| Length Through Bore | 1 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Torque at 300 RPM | 436.9733 lb/in |
| Torque at 900 RPM | 385.8531 lb/in |
| Gear Style | B |
| Set Screw | No |
| Bore Size [Max] | 1.4375 in |
| Hub Projection | 1/2 in |
| Origin | Reborable |
| Inch/Metric | Inch |
| Set Screw Size | N/A |
| Torque at 1200 RPM | 364.4946 lb/in |
| AGMA Quality | 6 |
| Material | Steel |
| Bore Dia. [Min] | 1/2 in |
| Hub Dia. | 2 3/8 in |
| Bore Size | 0.5 in |
| Torque at 600 RPM | 410.7129 lb/in |
| Diametral Pitch | 20 |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Class | 6 |
| Bore Type | Reborable |
| Outside Dia. [Min] | 3.6 in |
| Torque at 1800 RPM | N/A |
| Type | B |
| Weight | 1.93 LB |
| EAN or UPC | 697950263663 |

