- B Gear Style
- 20° Pressure Angle
- 80 Teeth
- 20 Diametral Pitch
- 4 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Class | 6 |
| Set Screw Size | N/A |
| Hub Dia. | 2 1/2 in |
| Bore Dia. [Min] | 5/8 in |
| Torque at 600 RPM | 476.8892 lb/in |
| No. of Teeth | 80 |
| Inch/Metric | Inch |
| Material | Steel |
| Type | B |
| Pitch Diameter | 4 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Bore Dia. [Max] | 1 1/2 in |
| Bore Type | Reborable |
| Pitch Diameter [Min] | 4 in |
| Torque at 300 RPM | 508.4017 lb/in |
| Length Through Bore | 1.125 in |
| Bore Size | 0.625 in |
| Outside Dia. [Min] | 4.1 in |
| Set Screw | No |
| AGMA Quality | 6 |
| Gear Style | B |
| Origin | Reborable |
| Diametral Pitch | 20 |
| Hub Projection | 1/2 in |
| Torque at 200 RPM | 519.9562 lb/in |
| Torque at 1800 RPM | N/A |
| Keyway | w/o Keyway |
| Outside Dia. | 4.1 in |
| Torque at 900 RPM | 448.1778 lb/in |
| Torque at 1200 RPM | N/A |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Bore Size [Max] | 1.5 in |
| Weight | 2.35 LB |
| EAN or UPC | 697950294179 |

