- B Gear Style
- 20° Pressure Angle
- 12 Teeth
- 4 Diametral Pitch
- 3 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Class | 6 |
| Origin | Reborable |
| Outside Dia. [Min] | 3.5 in |
| Torque at 200 RPM | 6488.424 lb/in |
| Gear Style | B |
| AGMA Quality | 6 |
| Inch/Metric | Inch |
| Material | Steel |
| Torque at 900 RPM | 3866.234 lb/in |
| Hub Projection | 7/8 in |
| Outside Dia. | 3.5 in |
| Type | B |
| Diametral Pitch | 4 |
| Set Screw | No |
| Torque at 1200 RPM | 3295.682 lb/in |
| Torque at 600 RPM | 4676.455 lb/in |
| Hub Dia. | 2.2656 in |
| Bore Type | Reborable |
| Keyway | w/o Keyway |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Torque at 1800 RPM | N/A |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Torque at 300 RPM | 5913.846 lb/in |
| Pitch Diameter [Min] | 3 in |
| Length Through Bore | 4.375 in |
| Set Screw Size | N/A |
| Bore Dia. [Max] | 1 5/16 in |
| Bore Size [Max] | 1.3125 in |
| No. of Teeth | 12 |
| Bore Size | 1.125 in |
| Bore Dia. [Min] | 1 1/8 in |
| Pitch Diameter | 3 in |
| Weight | 6.8 LB |
| EAN or UPC | 697950263670 |

