- B Gear Style
- 20° Pressure Angle
- 14 Teeth
- 4 Diametral Pitch
- 3.5 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Pressure Angle | 20 ° |
| Material | Steel |
| Set Screw Size | N/A |
| Bore Size [Max] | 1.75 in |
| Outside Dia. [Min] | 4 in |
| Bore Type | Reborable |
| Hub Dia. | 2.7656 in |
| Bore Size | 1.125 in |
| Outside Dia. | 4 in |
| Torque at 1200 RPM | N/A |
| Torque at 200 RPM | 8527.282 lb/in |
| Pitch Diameter [Min] | 3.5 in |
| AGMA Quality | 6 |
| No. of Teeth | 14 |
| Diametral Pitch | 4 |
| Inch/Metric | Inch |
| Torque at 900 RPM | 5081.916 lb/in |
| Bore Dia. [Max] | 1 3/4 in |
| Length Through Bore | 4.375 in |
| Torque at 1800 RPM | N/A |
| Class | 6 |
| Torque at 300 RPM | 7773.083 lb/in |
| Set Screw | No |
| Origin | Reborable |
| Gear Style | B |
| Bore Dia. [Min] | 1 1/8 in |
| Hub Projection | 7/8 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Pitch Diameter | 3.5 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Type | B |
| Torque at 600 RPM | 6145.988 lb/in |
| Weight | 9.8 LB |
| EAN or UPC | 697950263687 |

