- B Gear Style
- 20° Pressure Angle
- 22 Teeth
- 4 Diametral Pitch
- 5.5 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Torque at 600 RPM | 11547.23 lb/in |
| Torque at 200 RPM | 16017.8 lb/in |
| Bore Dia. [Min] | 1 1/8 in |
| Pitch Diameter [Min] | 5.5 in |
| Torque at 1200 RPM | N/A |
| Set Screw Size | N/A |
| Outside Dia. | 6 in |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Outside Dia. [Min] | 6 in |
| Hub Projection | 7/8 in |
| Diametral Pitch | 4 |
| Pitch Diameter | 5.5 in |
| Bore Type | Reborable |
| Length Through Bore | 4.375 in |
| Class | 6 |
| Hub Dia. | 4.7656 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| No. of Teeth | 22 |
| Material | Steel |
| Torque at 300 RPM | 14604.99 lb/in |
| Bore Size [Max] | 3 in |
| Torque at 1800 RPM | N/A |
| Origin | Reborable |
| Bore Size | 1.125 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Torque at 900 RPM | N/A |
| Bore Dia. [Max] | 3 in |
| Type | B |
| Gear Style | B |
| AGMA Quality | 6 |
| Inch/Metric | Inch |
| Set Screw | No |
| Weight | 26.7 LB |
| EAN or UPC | 697950263731 |

