- B Gear Style
- 20° Pressure Angle
- 24 Teeth
- 4 Diametral Pitch
- 6 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Pitch Diameter | 6 in |
| Gear Style | B |
| Diametral Pitch | 4 |
| No. of Teeth | 24 |
| Bore Dia. [Max] | 3 1/8 in |
| AGMA Quality | 6 |
| Bore Size | 1.125 in |
| Torque at 200 RPM | 17845.53 lb/in |
| Bore Size [Max] | 3.125 in |
| Hub Dia. | 5 in |
| Type | B |
| Torque at 900 RPM | N/A |
| Inch/Metric | Inch |
| Pitch Diameter [Min] | 6 in |
| Torque at 300 RPM | 16270.95 lb/in |
| Hub Projection | 1 1/4 in |
| Torque at 600 RPM | 12864.45 lb/in |
| Material | Steel |
| Torque at 1200 RPM | N/A |
| Outside Dia. | 6.5 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Set Screw | No |
| Set Screw Size | N/A |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Outside Dia. [Min] | 6.5 in |
| Length Through Bore | 4.75 in |
| Bore Type | Reborable |
| Class | 6 |
| Bore Dia. [Min] | 1 1/8 in |
| Origin | Reborable |
| Torque at 1800 RPM | N/A |
| Weight | 33.7 LB |
| EAN or UPC | 697950263748 |

