- B2 Gear Style
- 20° Pressure Angle
- 72 Teeth
- 4 Diametral Pitch
- 18 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Bore Type | Reborable |
| Outside Dia. [Min] | 18.5 in |
| Torque at 900 RPM | N/A |
| Diametral Pitch | 4 |
| Material | Steel |
| Torque at 1800 RPM | N/A |
| Torque at 300 RPM | N/A |
| Set Screw | No |
| Bore Dia. [Min] | 1 1/4 in |
| Bore Size | 1.25 in |
| Hub Dia. | 5 9/16 in |
| No. of Teeth | 72 |
| Hub Projection | 1 1/2 in |
| Pitch Diameter | 18 in |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Keyway | w/o Keyway |
| Class | 6 |
| Bore Dia. [Max] | 3 1/4 in |
| Origin | Reborable |
| Length Through Bore | 5 in |
| Pitch Diameter [Min] | 18 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Torque at 1200 RPM | N/A |
| Set Screw Size | N/A |
| Torque at 600 RPM | N/A |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Outside Dia. | 18.5 in |
| Bore Size [Max] | 3.25 in |
| Type | B2 |
| Gear Style | B2 |
| Torque at 200 RPM | 68155.23 lb/in |
| AGMA Quality | 6 |
| Weight | 86.5 LB |
| EAN or UPC | 697950294315 |

