- B2 Gear Style
- 20° Pressure Angle
- 100 Teeth
- 5 Diametral Pitch
- 20 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Bore Size [Max] | 3.25 in |
| Set Screw Size | N/A |
| Torque at 900 RPM | N/A |
| Set Screw | No |
| Pitch Diameter [Min] | 20 in |
| Pitch Diameter | 20 in |
| Bore Dia. [Max] | 3 1/4 in |
| Torque at 600 RPM | N/A |
| Length Through Bore | 4 in |
| No. of Teeth | 100 |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Material | Steel |
| Inch/Metric | Inch |
| Class | 6 |
| Hub Dia. | 5 9/16 in |
| Torque at 300 RPM | N/A |
| Keyway | w/o Keyway |
| Diametral Pitch | 5 |
| Bore Dia. [Min] | 1 1/4 in |
| Type | B2 |
| Bore Size | 1.25 in |
| Torque at 200 RPM | N/A |
| Bore Type | Reborable |
| Torque at 1200 RPM | N/A |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| AGMA Quality | 6 |
| Gear Style | B2 |
| Torque at 1800 RPM | N/A |
| Origin | Reborable |
| Hub Projection | 1 1/2 in |
| Outside Dia. [Min] | 20.4 in |
| Outside Dia. | 20.4 in |
| Weight | 69.2 LB |
| EAN or UPC | 697950294339 |

