- B Gear Style
- 20° Pressure Angle
- 16 Teeth
- 5 Diametral Pitch
- 3.2 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Pitch Diameter | 3.2 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Length Through Bore | 3.375 in |
| Set Screw | No |
| Torque at 200 RPM | 4953.765 lb/in |
| Class | 6 |
| Hub Projection | 7/8 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Diametral Pitch | 5 |
| Torque at 300 RPM | 4584.019 lb/in |
| Torque at 1800 RPM | N/A |
| Bore Dia. [Max] | 1 5/8 in |
| No. of Teeth | 16 |
| Material | Steel |
| Type | B |
| Bore Size | 1.125 in |
| Origin | Reborable |
| Bore Size [Max] | 1.625 in |
| Bore Type | Reborable |
| Gear Style | B |
| Set Screw Size | N/A |
| Hub Dia. | 2.5938 in |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Torque at 900 RPM | 3166.656 lb/in |
| Bore Dia. [Min] | 1 1/8 in |
| Torque at 1200 RPM | 2742.638 lb/in |
| Torque at 600 RPM | 3745.786 lb/in |
| Inch/Metric | Inch |
| Pitch Diameter [Min] | 3.2 in |
| AGMA Quality | 6 |
| Outside Dia. | 3.6 in |
| Outside Dia. [Min] | 3.6 in |
| Weight | 6.1 LB |
| EAN or UPC | 697950263786 |

