- B Gear Style
- 20° Pressure Angle
- 18 Teeth
- 5 Diametral Pitch
- 3.6 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Hub Projection | 7/8 in |
| Bore Type | Reborable |
| Outside Dia. | 4 in |
| Pitch Diameter [Min] | 3.6 in |
| Bore Dia. [Max] | 1 7/8 in |
| Set Screw | No |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Type | B |
| Bore Size | 1.125 in |
| Hub Dia. | 3 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Keyway | w/o Keyway |
| Torque at 1200 RPM | 3221.628 lb/in |
| Set Screw Size | N/A |
| Bore Size [Max] | 1.875 in |
| Gear Style | B |
| Torque at 1800 RPM | N/A |
| Torque at 900 RPM | 3719.175 lb/in |
| Torque at 300 RPM | 5384.436 lb/in |
| AGMA Quality | 6 |
| Inch/Metric | Inch |
| Diametral Pitch | 5 |
| No. of Teeth | 18 |
| Outside Dia. [Min] | 4 in |
| Pitch Diameter | 3.6 in |
| Length Through Bore | 2.375 in |
| Material | Steel |
| Class | 6 |
| Bore Dia. [Min] | 1 1/8 in |
| Torque at 600 RPM | 4399.145 lb/in |
| Torque at 200 RPM | 5817.208 lb/in |
| Origin | Reborable |
| Weight | 8.0 LB |
| EAN or UPC | 697950263793 |

