- B Gear Style
- 20° Pressure Angle
- 35 Teeth
- 5 Diametral Pitch
- 7 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Pitch Diameter [Min] | 7 in |
| Set Screw Size | N/A |
| Material | Steel |
| Torque at 600 RPM | 9218.457 lb/in |
| Type | B |
| Set Screw | No |
| Outside Dia. | 7.4 in |
| AGMA Quality | 6 |
| Bore Size | 1.125 in |
| Class | 6 |
| Outside Dia. [Min] | 7.4 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Diametral Pitch | 5 |
| Bore Type | Reborable |
| Pitch Diameter | 7 in |
| Length Through Bore | 3.75 in |
| Torque at 300 RPM | 12712.14 lb/in |
| Inch/Metric | Inch |
| Bore Dia. [Min] | 1 1/8 in |
| Bore Dia. [Max] | 2 3/8 in |
| No. of Teeth | 35 |
| Torque at 1200 RPM | N/A |
| Torque at 1800 RPM | N/A |
| Hub Projection | 1 1/4 in |
| Gear Style | B |
| Origin | Reborable |
| Torque at 900 RPM | N/A |
| Bore Size [Max] | 2.375 in |
| Hub Dia. | 3 3/4 in |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Torque at 200 RPM | 13736.3 lb/in |
| Weight | 29.9 LB |
| EAN or UPC | 697950294353 |

