- B2 Gear Style
- 20° Pressure Angle
- 108 Teeth
- 6 Diametral Pitch
- 18 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Torque at 1200 RPM | N/A |
| Type | B2 |
| Torque at 300 RPM | N/A |
| AGMA Quality | 6 |
| Length Through Bore | 3.5 in |
| Torque at 200 RPM | 28919.02 lb/in |
| Hub Dia. | 5 1/16 in |
| Diametral Pitch | 6 |
| Bore Dia. [Max] | 2 13/16 in |
| Set Screw | No |
| Torque at 900 RPM | N/A |
| Outside Dia. [Min] | 18.333 in |
| Pitch Diameter [Min] | 18 in |
| Gear Style | B2 |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Origin | Reborable |
| Bore Size [Max] | 2.8125 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Pitch Diameter | 18 in |
| Set Screw Size | N/A |
| Bore Type | Reborable |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Bore Dia. [Min] | 1 1/4 in |
| Torque at 600 RPM | N/A |
| Hub Projection | 1 1/2 in |
| Inch/Metric | Inch |
| No. of Teeth | 108 |
| Outside Dia. | 18.33 in |
| Torque at 1800 RPM | N/A |
| Class | 6 |
| Material | Steel |
| Bore Size | 1.25 in |
| Weight | 48.8 LB |
| EAN or UPC | 697950294438 |

