- B Gear Style
- 20° Pressure Angle
- 12 Teeth
- 6 Diametral Pitch
- 2 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Inch/Metric | Inch |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Torque at 1800 RPM | 837.182 lb/in |
| Torque at 900 RPM | 1187.671 lb/in |
| Origin | Reborable |
| Torque at 1200 RPM | 1042.013 lb/in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Diametral Pitch | 6 |
| Gear Style | B |
| Hub Projection | 7/8 in |
| Length Through Bore | 2.875 in |
| Set Screw Size | N/A |
| Bore Dia. [Max] | 1 in |
| Pitch Diameter | 2 in |
| Type | B |
| Outside Dia. | 2.33 in |
| Torque at 300 RPM | 1647.053 lb/in |
| Material | Steel |
| Outside Dia. [Min] | 2.333 in |
| Class | 6 |
| AGMA Quality | 6 |
| Pitch Diameter [Min] | 2 in |
| Bore Type | Reborable |
| Set Screw | No |
| Torque at 600 RPM | 1380.248 lb/in |
| Bore Size | 1 in |
| Bore Dia. [Min] | 1 in |
| Hub Dia. | 1 1/2 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Torque at 200 RPM | 1761.549 lb/in |
| No. of Teeth | 12 |
| Bore Size [Max] | 1 in |
| Weight | 1.5 LB |
| EAN or UPC | 697950263847 |

