- B Gear Style
- 20° Pressure Angle
- 16 Teeth
- 6 Diametral Pitch
- 2.666 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Bore Dia. [Min] | 1 in |
| Torque at 1800 RPM | 1343.83 lb/in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Material | Steel |
| Keyway | w/o Keyway |
| Set Screw | No |
| Torque at 1200 RPM | 1672.789 lb/in |
| Torque at 200 RPM | 2826.671 lb/in |
| Hub Projection | 7/8 in |
| Type | B |
| Gear Style | B |
| Bore Dia. [Max] | 1 5/16 in |
| Torque at 600 RPM | 2216.379 lb/in |
| Diametral Pitch | 6 |
| No. of Teeth | 16 |
| Outside Dia. | 3 in |
| Outside Dia. [Min] | 3 in |
| Length Through Bore | 2.875 in |
| Origin | Reborable |
| Bore Type | Reborable |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Class | 6 |
| AGMA Quality | 6 |
| Torque at 900 RPM | 1906.856 lb/in |
| Hub Dia. | 2 1/8 in |
| Bore Size [Max] | 1.3125 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Pitch Diameter | 2.667 in |
| Pitch Diameter [Min] | 2.666 in |
| Set Screw Size | N/A |
| Torque at 300 RPM | 2644.949 lb/in |
| Bore Size | 1 in |
| Weight | 3.31 LB |
| EAN or UPC | 697950263878 |

