- B Gear Style
- 20° Pressure Angle
- 22 Teeth
- 8 Diametral Pitch
- 2.75 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Inch/Metric | Inch |
| Pitch Diameter [Min] | 2.75 in |
| Torque at 600 RPM | 1565.121 lb/in |
| No. of Teeth | 22 |
| Bore Dia. [Min] | 7/8 in |
| Material | Steel |
| Bore Size | 0.875 in |
| Type | B |
| Class | 6 |
| Set Screw Size | N/A |
| Torque at 300 RPM | 1804.616 lb/in |
| Origin | Reborable |
| Outside Dia. | 3 in |
| Diametral Pitch | 8 |
| Hub Dia. | 2 5/16 in |
| Bore Size [Max] | 1.5 in |
| Pitch Diameter | 2.75 in |
| Outside Dia. [Min] | 3 in |
| AGMA Quality | 6 |
| Torque at 1200 RPM | 1237.391 lb/in |
| Hub Projection | 7/8 in |
| Set Screw | No |
| Keyway | w/o Keyway |
| Length Through Bore | 2.375 in |
| Bore Dia. [Max] | 1 1/2 in |
| Torque at 1800 RPM | N/A |
| Bore Type | Reborable |
| Torque at 900 RPM | 1381.648 lb/in |
| Gear Style | B |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Torque at 200 RPM | 1900.204 lb/in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Weight | 3.2 LB |
| EAN or UPC | 697950264011 |

