- B Gear Style
- 20° Pressure Angle
- 32 Teeth
- 8 Diametral Pitch
- 4 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Torque at 200 RPM | 3050.41 lb/in |
| Type | B |
| Keyway | w/o Keyway |
| Torque at 1200 RPM | N/A |
| AGMA Quality | 6 |
| Diametral Pitch | 8 |
| Pitch Diameter | 4 in |
| Bore Dia. [Max] | 1 7/8 in |
| Torque at 900 RPM | 2217.079 lb/in |
| Hub Projection | 7/8 in |
| Hub Dia. | 3 1/4 in |
| Outside Dia. [Min] | 4.25 in |
| Length Through Bore | 2.375 in |
| Torque at 1800 RPM | N/A |
| Bore Type | Reborable |
| Bore Dia. [Min] | 1 in |
| Set Screw | No |
| Inch/Metric | Inch |
| Bore Size [Max] | 1.875 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Torque at 600 RPM | 2510.496 lb/in |
| Class | 6 |
| Origin | Reborable |
| Pitch Diameter [Min] | 4 in |
| Outside Dia. | 4.25 in |
| Gear Style | B |
| Material | Steel |
| No. of Teeth | 32 |
| Bore Size | 1 in |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Set Screw Size | N/A |
| Torque at 300 RPM | 2892.847 lb/in |
| Weight | 6.6 LB |
| EAN or UPC | 697950264066 |

