- Variable Speed Drill
- 3/8 in Chuck Size
- 2800 Maximum RPM
- 120 Voltage Rating
description
- With a powerful 8.0 amp motor and 0-2, 800 RPM, the 3/8 in. drill has the power to perform even the toughest applications. Durability standard with an all metal gear case that protects the gears and provides superior support in high torque applications. The power and durability of Milwaukee's 3/8 in. drill make it the perfect tool for metal drilling, wood drilling and fastening applications.
features
- Powerful 8 A motor for heavy duty drilling applications
- 0 To 2800 RPM variable speed trigger for fast drilling in wood and metal
- Durable all metal gear case provides superior gear support in high torque applications
- Soft Grip handle and 2-finger trigger for added comfort
| Chuck Size | 3/8 in |
| Housing Material | Metal |
| Clutch Settings | 1 |
| Tool Handle Type | Pistol |
| Type | Variable Speed Drill |
| Cordless | No |
| RPM [Max] | 2800 rpm |
| Length | 10 1/4 in |
| Voltage Rating | 120 |
| Width | 3.03 in |
| Torque [Max] | 400 in lb |
| Reverse | Yes |
| Amps | 8 A |
| Cord Length | 8 ft |
| Chuck Design | Keyless |
| Rocker Switch | Yes |
| Height | 8.97 in |
| Weight | 5.5 LB |
| EAN or UPC | 45242195763 |

