- 3/4 in Cutting Diameter
- 6 in Overall Length
- 6 in Flute Length
description
- Milwaukee® 3/4 in. x 6 in. SPEED FEED™ wood bits let you drill up to 10X faster than flat boring bits. These self-feeding wood bits feature double wing spurs for drilling fast holes in clean wood. The feed screw and dual cutting edges permit fast cutting of clean holes that are ideal for feeding wire or bolts.
features
- Versatile: 1/4 in. power groove shank fits all 1/4 in. extensions
- Efficient: up to 10X faster drilling than flat boring bits
- Fast chip removal: nonstick, polished and coated flutes eliminate costly cleaning time
- Clean holes: double wing spurs permit cleaner hole cutting
| End Type | Single |
| Shank Type | Hex |
| Cutting Dia. | 3/4 in |
| Flute Length | 6 in |
| Cutting Depth | 6 in |
| Overall Length | 6 in |
| Material | Alloy Steel |
| Shank Dia. | 3/4 in |
| Bit Type | Auger |
| Weight | 0.19 LB |
| EAN or UPC | 45242224821 |

