- 11 Pieces
- Combination
description
- The 11-in-1 screwdriver includes the 8 bits and 3 nut drivers most requested by professionals. The bit prevents bit wear from hardened screws and extends bit life when fastening specialty screws found in electrical boxes, conduit couplers, outlets, and other common job site fixtures.
features
- 11-in-1 screwdriver with square drive
- Visible ID markings allows for quick tool identification on jobsite
- Comfortable tri-lobe handle
- Limited Lifetime Warranty
- Wire bending hole
- Bend up to 12 gauge wire
includes
- The 11 in 1 Screwdriver in cludes The 8 Bits And 3 Nut Drivers
| No. of Pieces | 11 |
| Handle Color | Red/Black |
| Screwdriver Shank | Removable |
| Shank Length | 3 in |
| Handle Length | 3 1/2 in |
| Handle Material | Rubber |
| Tips Included | Yes |
| Drive Size | 1/4 in |
| Family Name | 11-in-1 Screwdriver Square |
| Tip Size | 1/4 in |
| Shank Finish | Chrome |
| Tip Type | Combination |
| Handle Type | Tri-Lobe |
| Drive Design | Combination |
| Weight | 1.5 LB |
| EAN or UPC | 45242508082 |

