- 14 in Blade Diameter
- Metal Application
description
- This 14 in. 72 tooth blade is designed to cut a variety of ferrous materials including pipe, angle iron, metal studs and conduit. The blade has vibration damping which reduces heat, sparks and noise for cleaner smoother, burr free cuts. For use with Milwaukee dry cut machine (6190-20).
features
- Circular saw blade for cutting of ferrous materials
- Carbide-tipped for longer life
- Hardened-steel body
- Vibration dampening
| Kerf | 0.035 in |
| Thickness | 0.63 in |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| No. of Teeth | 72 |
| Blade Dia. | 14 in |
| Application | Metal |
| Grind Type | Dry Cut |
| Type | Circular Saw Blade |
| Vibration Dampening Technology | Yes |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| Applicable Materials | Metal |
| Arbor Hole Size | 1 in |
| RPM [Max] | 1800 rpm |
| Weight | 3.51 LB |
| EAN or UPC | 45242132973 |

