- Cylindrical Bore Type
- 45 mm I.D.
- 75 mm O.D.
- 40 mm Width
description
- This bearing type is designed as a double row, full complement Cylindrical Roller bearing with ribs on both inner and outer rings. These bearings will sustain heavy radial load, and will handle moment load and will also take some axial load. Sheave bearings are suitable for a wide variety of uses in addition to sheaves. They are used for hoisting drum and wheel applications, and other applications which operate under heavy load at low speed.
features
- Easy to locate axially by using snap rings on both sides of the outer ring. Center groove and holes on the inner ring allow for easy relubrication.
| O.D. | 75 mm |
| Inner Ring Material | Steel |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Rows of Balls | Double |
| Limiting Speed - Grease | 2200 rpm |
| Rolling Element Material | Steel |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Static Load Rating | 144000 N |
| Radial Internal Clearance | CN/C0 |
| I.D. | 45 mm |
| Bore Type | Cylindrical Bore |
| Seals or Shields | 2 NBR Contact Seals |
| Grease Fill | Mobilux EP2 |
| ISO Precision Class | P0 |
| Cage Material | Steel |
| Outer Ring Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 95000 N |
| Weight | 1.52 LB |

