- Cylindrical Bore Type
- 50 mm I.D.
- 80 mm O.D.
- 40 mm Width
description
- This bearing type is designed as a double row, full complement Cylindrical Roller bearing with ribs on both inner and outer rings. These bearings will sustain heavy radial load, and will handle moment load and will also take some axial load. Sheave bearings are suitable for a wide variety of uses in addition to sheaves. They are used for hoisting drum and wheel applications, and other applications which operate under heavy load at low speed.
features
- Easy to locate axially by using snap rings on both sides of the outer ring. Center groove and holes on the inner ring allow for easy relubrication.
| Limiting Speed - Grease | 2000 rpm |
| Cage Material | Steel |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Dynamic Load Rating | 99500 N |
| Rows of Balls | Double |
| Static Load Rating | 158000 N |
| O.D. | 80 mm |
| I.D. | 50 mm |
| ISO Precision Class | P0 |
| Bore Type | Cylindrical Bore |
| Radial Internal Clearance | CN/C0 |
| Inner Ring Material | Steel |
| Rolling Element Material | Steel |
| Seals or Shields | 2 NBR Contact Seals |
| Outer Ring Material | Steel |
| Grease Fill | Mobilux EP2 |
| Weight | 1.65 LB |
| EAN or UPC | 4991893330632 |

