- Cylindrical Bore Type
- 80 mm I.D.
- 125 mm O.D.
- 60 mm Width
description
- This bearing type is designed as a double row, full complement Cylindrical Roller bearing with ribs on both inner and outer rings. These bearings will sustain heavy radial load, and will handle moment load and will also take some axial load. Sheave bearings are suitable for a wide variety of uses in addition to sheaves. They are used for hoisting drum and wheel applications, and other applications which operate under heavy load at low speed.
features
- Easy to locate axially by using snap rings on both sides of the outer ring. Center groove and holes on the inner ring allow for easy relubrication.
| O.D. | 125 mm |
| Outer Ring Material | Steel |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Static Load Rating | 430000 N |
| Radial Internal Clearance | CN/C0 |
| Rows of Balls | Double |
| Bore Type | Cylindrical Bore |
| Seals or Shields | 2 NBR Contact Seals |
| Cage Material | Steel |
| I.D. | 80 mm |
| Limiting Speed - Grease | 1250 rpm |
| Rolling Element Material | Steel |
| Grease Fill | Mobilux EP2 |
| Dynamic Load Rating | 250000 N |
| Inner Ring Material | Steel |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| ISO Precision Class | P0 |
| Weight | 5.83 LB |
| EAN or UPC | 4991893331394 |

