- Cylindrical Bore Type
- 85 mm I.D.
- 130 mm O.D.
- 60 mm Width
description
- This bearing type is designed as a double row, full complement Cylindrical Roller bearing with ribs on both inner and outer rings. These bearings will sustain heavy radial load, and will handle moment load and will also take some axial load. Sheave bearings are suitable for a wide variety of uses in addition to sheaves. They are used for hoisting drum and wheel applications, and other applications which operate under heavy load at low speed.
features
- Easy to locate axially by using snap rings on both sides of the outer ring. Center groove and holes on the inner ring allow for easy relubrication.
| ISO Precision Class | P0 |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Rows of Balls | Double |
| O.D. | 130 mm |
| Cage Material | Steel |
| Outer Ring Material | Steel |
| Inner Ring Material | Steel |
| I.D. | 85 mm |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Rolling Element Material | Steel |
| Seals or Shields | 2 NBR Contact Seals |
| Dynamic Load Rating | 255000 N |
| Bore Type | Cylindrical Bore |
| Grease Fill | Mobilux EP2 |
| Radial Internal Clearance | CN/C0 |
| Limiting Speed - Grease | 1150 rpm |
| Static Load Rating | 445000 N |
| Weight | 6.16 LB |
| EAN or UPC | 4991893331547 |

