- Cylindrical Bore Type
- 90 mm I.D.
- 140 mm O.D.
- 67 mm Width
description
- This bearing type is designed as a double row, full complement Cylindrical Roller bearing with ribs on both inner and outer rings. These bearings will sustain heavy radial load, and will handle moment load and will also take some axial load. Sheave bearings are suitable for a wide variety of uses in addition to sheaves. They are used for hoisting drum and wheel applications, and other applications which operate under heavy load at low speed.
features
- Easy to locate axially by using snap rings on both sides of the outer ring. Center groove and holes on the inner ring allow for easy relubrication.
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Bore Type | Cylindrical Bore |
| Outer Ring Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 305000 N |
| Rolling Element Material | Steel |
| Limiting Speed - Grease | 1100 rpm |
| O.D. | 140 mm |
| Radial Internal Clearance | CN/C0 |
| ISO Precision Class | P0 |
| Grease Fill | Mobilux EP2 |
| I.D. | 90 mm |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Static Load Rating | 540000 N |
| Rows of Balls | Double |
| Inner Ring Material | Steel |
| Cage Material | Steel |
| Seals or Shields | 2 NBR Contact Seals |
| Weight | 8.14 LB |
| EAN or UPC | 4991893331738 |

