- Cylindrical Bore Type
- 100 mm I.D.
- 150 mm O.D.
- 67 mm Width
description
- This bearing type is designed as a double row, full complement Cylindrical Roller bearing with ribs on both inner and outer rings. These bearings will sustain heavy radial load, and will handle moment load and will also take some axial load. Sheave bearings are suitable for a wide variety of uses in addition to sheaves. They are used for hoisting drum and wheel applications, and other applications which operate under heavy load at low speed.
features
- Easy to locate axially by using snap rings on both sides of the outer ring. Center groove and holes on the inner ring allow for easy relubrication.
| Seals or Shields | 2 NBR Contact Seals |
| O.D. | 150 mm |
| Outer Ring Material | Steel |
| Inner Ring Material | Steel |
| Radial Internal Clearance | CN/C0 |
| I.D. | 100 mm |
| Rolling Element Material | Steel |
| Cage Material | Steel |
| Bore Type | Cylindrical Bore |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| ISO Precision Class | P0 |
| Grease Fill | Mobilux EP2 |
| Dynamic Load Rating | 315000 N |
| Static Load Rating | 585000 N |
| Limiting Speed - Grease | 1000 rpm |
| Rows of Balls | Double |
| Weight | 8.91 LB |
| EAN or UPC | 4991893332001 |

