- Cylindrical Bore Type
- 160 mm I.D.
- 240 mm O.D.
- 109 mm Width
description
- This bearing type is designed as a double row, full complement Cylindrical Roller bearing with ribs on both inner and outer rings. These bearings will sustain heavy radial load, and will handle moment load and will also take some axial load. Sheave bearings are suitable for a wide variety of uses in addition to sheaves. They are used for hoisting drum and wheel applications, and other applications which operate under heavy load at low speed.
features
- Easy to locate axially by using snap rings on both sides of the outer ring. Center groove and holes on the inner ring allow for easy relubrication.
| I.D. | 160 mm |
| Rolling Element Material | Steel |
| O.D. | 240 mm |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Outer Ring Material | Steel |
| Static Load Rating | 1390000 N |
| Seals or Shields | 2 NBR Contact Seals |
| Rows of Balls | Double |
| Limiting Speed - Grease | 600 rpm |
| Grease Fill | Mobilux EP2 |
| Dynamic Load Rating | 715000 N |
| Radial Internal Clearance | CN/C0 |
| ISO Precision Class | P0 |
| Inner Ring Material | Steel |
| Cage Material | Steel |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Bore Type | Cylindrical Bore |
| Weight | 36.3 LB |
| EAN or UPC | 4991893333015 |

