- Cylindrical Bore Type
- 50 mm I.D.
- 90 mm O.D.
- 20 mm Width
description
- Cylindrical Roller Bearings utilize a modified cylindrical roller that provides line contact with the inner and outer ring raceways. They are suitable for high speeds and have a high radial load capacity. The rollers are guided by ribs on either the inner or outer rings. Depending upon the configuration, the bearings may or may not be able to accept any axial loading. The inner and outer rings are separable which may aid in the assembly/disassembly of components. The ‘N’ Type bearings only have shoulders on both sides of the inner ring. This allows the shaft to move axially within the outer ring. This is important for thermal expansion. Stamped steel or machined brass (MY) cages are generally used. These bearings are most commonly used in gearboxes, rolling mills, crushers and pulverizers.
features
- Separable components simplify mounting,removal, and can be interchangable in configuration. Long life. Heavy radial load capacity. Not suitable for thrust loads. Accommodates axial expansion and contraction.
| O.D. | 90 mm |
| I.D. | 50 mm |
| Outer Ring Material | Steel |
| Bore Type | Cylindrical Bore |
| Dynamic Load Rating | 48000 N |
| Static Load Rating | 51000 N |
| Inner Ring Material | Steel |
| Seals or Shields | No |
| Rolling Element Material | Steel |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Limiting Speed - Grease | 7100 rpm |
| Radial Internal Clearance | CN/C0 |
| ISO Precision Class | P0 |
| Cage Material | Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Limiting Speed - Oil | 8500 rpm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Weight | 1.04 LB |
| EAN or UPC | 4991893402964 |

