- Cylindrical Bore Type
- 120 mm I.D.
- 215 mm O.D.
- 40 mm Width
description
- Cylindrical Roller Bearings utilize a modified cylindrical roller that provides line contact with the inner and outer ring raceways. They are suitable for high speeds and have a high radial load capacity. The rollers are guided by ribs on either the inner or outer rings. Depending upon the configuration, the bearings may or may not be able to accept any axial loading. The inner and outer rings are separable which may aid in the assembly/disassembly of components. The ‘N’ Type bearings only have shoulders on both sides of the inner ring. This allows the shaft to move axially within the outer ring. This is important for thermal expansion. Stamped steel or machined brass (MY) cages are generally used. These bearings are most commonly used in gearboxes, rolling mills, crushers and pulverizers.
features
- Separable components simplify mounting,removal, and can be interchangable in configuration. Long life. Heavy radial load capacity. Not suitable for thrust loads. Accommodates axial expansion and contraction.
| Static Load Rating | 320000 N |
| Seals or Shields | No |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Limiting Speed - Grease | 3000 rpm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Rows of Balls | Single |
| Bore Type | Cylindrical Bore |
| Limiting Speed - Oil | 3400 rpm |
| I.D. | 120 mm |
| ISO Precision Class | P0 |
| Dynamic Load Rating | 260000 N |
| O.D. | 215 mm |
| Inner Ring Material | Steel |
| Cage Material | Steel |
| Outer Ring Material | Steel |
| Rolling Element Material | Steel |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Weight | 14.0 LB |
| EAN or UPC | 4991893403824 |

