- Cylindrical Bore Type
- 45 mm I.D.
- 100 mm O.D.
- 25 mm Width
description
- Cylindrical Roller Bearings utilize a modified cylindrical roller that provides line contact with the inner and outer ring raceways. They are suitable for high speeds and have a high radial load capacity. The rollers are guided by ribs on either the inner or outer rings. Depending upon the configuration, the bearings may or may not be able to accept any axial loading. The inner and outer rings are separable which may aid in the assembly/disassembly of components. The ‘N’ Type bearings only have shoulders on both sides of the inner ring. This allows the shaft to move axially within the outer ring. This is important for thermal expansion. Stamped steel or machined brass (MY) cages are generally used. These bearings are most commonly used in gearboxes, rolling mills, crushers and pulverizers.
features
- Separable components simplify mounting,removal, and can be interchangable in configuration. Long life. Heavy radial load capacity. Not suitable for thrust loads. Accommodates axial expansion and contraction.
| Cage Material | Steel |
| Bore Type | Cylindrical Bore |
| Seals or Shields | No |
| Limiting Speed - Oil | 7500 rpm |
| I.D. | 45 mm |
| Limiting Speed - Grease | 6300 rpm |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Dynamic Load Rating | 78500 N |
| Rolling Element Material | Steel |
| O.D. | 100 mm |
| Inner Ring Material | Steel |
| ISO Precision Class | P0 |
| Outer Ring Material | Steel |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Rows of Balls | Single |
| Static Load Rating | 77500 N |
| Weight | 1.874 LB |

