- Cylindrical Bore Type
- 100 mm I.D.
- 180 mm O.D.
- 34 mm Width
description
- Cylindrical Roller Bearing – ‘NU’ CONFIGURATION Cylindrical Roller Bearings utilize a modified cylindrical roller that provides line contact with the inner and outer ring raceways. They are suitable for high speeds and have a high radial load capacity. The rollers are guided by ribs on either the inner or outer rings. Depending upon the configuration, the bearings may or may not be able to accept any axial loading. The inner and outer rings are separable which may aid in assembly/disassembly of components. The ‘NU’ Type bearings has shoulders on both sides of the outer ring and none on the inner ring. This allows the bearing to move axially on the inner ring. Some sizes may be available in a high capacity design (EG) that has larger diameter rollers and a polyamine cage. Stamped steel or machined brass (MY) cages are generally used. These bearings are most commonly used in gearboxes, rolling mills, crushers and pulverizers.
features
- Separable components simplify mounting,removal, and can be interchangable in configuration. Long life. Heavy radial load capacity. Not suitable for thrust loads. Accommodates axial expansion and contraction.
| Bore Type | Cylindrical Bore |
| Rolling Element Material | Steel |
| I.D. | 100 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Cage Material | Steel |
| Seals or Shields | No |
| Limiting Speed - Oil | 4300 rpm |
| Outer Ring Material | Steel |
| Inner Ring Material | Steel |
| Limiting Speed - Grease | 3600 rpm |
| ISO Precision Class | P0 |
| Radial Internal Clearance | CN/C0 |
| Static Load Rating | 217000 N |
| O.D. | 180 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Dynamic Load Rating | 183000 N |
| Weight | 7.28 LB |
| EAN or UPC | 4991893395761 |

