- Cylindrical Bore Type
- 17 mm I.D.
- 40 mm O.D.
- 12 mm Width
description
- NACHI Ceramic Hybrid Deep-Groove Ball Bearings have Silicone Nitride (ceramic) non-conductive rolling elements which prevent electric arcing damage that can occur from current passing through the bearing. This is primarily an issue in electric motors operated by frequency control. Ceramic Hybrid bearings also boast a 25% higher limiting speed due to the reduced weight of the balls compared to steel.
features
- Ceramic balls are non-conductive, lightweight, more rigid, and are more resistant to thermal expansion compared to steel. NACHI Ceramic Hybrid bearings are availible with 2 Shields (ZZE), C3 clearance, and Polyrex EM grease as standard.
| Grease Fill | Polyrex EM |
| Static Load Rating [Max] | 6000 N |
| Ball Material | Silicone Nitride |
| I.D. | 17 mm |
| Snap Ring | No |
| O.D. | 40 mm |
| Bore Type | Cylindrical Bore |
| Bearing Type | Ceramic Hybrid Deep Groove |
| Limiting Speed - Grease | 22500 rpm |
| Outer Ring Material | Steel |
| Inner Ring Material | Steel |
| Rolling Element Material | Silicone Nitride |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Width | 12 mm |
| Seals or Shields | 2 Shields |
| Dynamic Load Rating | 11937.5 N |
| Cage Material | Steel |
| ISO Precision Class | P0 |
| Weight | 4.59 LB |
| EAN or UPC | 4991893859119 |

