- Cylindrical Bore Type
- 25 mm I.D.
- 52 mm O.D.
- 15 mm Width
description
- NACHI Ceramic Hybrid Deep-Groove Ball Bearings have Silicone Nitride (ceramic) non-conductive rolling elements which prevent electric arcing damage that can occur from current passing through the bearing. This is primarily an issue in electric motors operated by frequency control. Ceramic Hybrid bearings also boast a 25% higher limiting speed due to the reduced weight of the balls compared to steel.
features
- Ceramic balls are non-conductive, lightweight, more rigid, and are more resistant to thermal expansion compared to steel. NACHI Ceramic Hybrid bearings are availible with 2 Shields (ZZE), C3 clearance, and Polyrex EM grease as standard.
| Bearing Type | Ceramic Hybrid Deep Groove |
| Limiting Speed - Grease | 16250 rpm |
| Ball Material | Silicone Nitride |
| Static Load Rating [Max] | 9875 N |
| O.D. | 52 mm |
| ISO Precision Class | P0 |
| Grease Fill | Polyrex EM |
| Bore Type | Cylindrical Bore |
| Seals or Shields | 2 Shields |
| Inner Ring Material | Steel |
| Cage Material | Steel |
| I.D. | 25 mm |
| Width | 15 mm |
| Outer Ring Material | Steel |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Dynamic Load Rating | 17500 N |
| Rolling Element Material | Silicone Nitride |
| Snap Ring | No |
| Weight | 4.59 LB |
| EAN or UPC | 4991893859140 |

