- Cylindrical Bore Type
- 35 mm I.D.
- 72 mm O.D.
- 17 mm Width
description
- NACHI Ceramic Hybrid Deep-Groove Ball Bearings have Silicone Nitride (ceramic) non-conductive rolling elements which prevent electric arcing damage that can occur from current passing through the bearing. This is primarily an issue in electric motors operated by frequency control. Ceramic Hybrid bearings also boast a 25% higher limiting speed due to the reduced weight of the balls compared to steel.
features
- Ceramic balls are non-conductive, lightweight, more rigid, and are more resistant to thermal expansion compared to steel. NACHI Ceramic Hybrid bearings are availible with 2 Shields (ZZE), C3 clearance, and Polyrex EM grease as standard.
| Inner Ring Material | Steel |
| Outer Ring Material | Steel |
| Rolling Element Material | Silicone Nitride |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Bore Type | Cylindrical Bore |
| Grease Fill | Polyrex EM |
| Dynamic Load Rating | 32125 N |
| Bearing Type | Ceramic Hybrid Deep Groove |
| Ball Material | Silicone Nitride |
| Cage Material | Steel |
| Limiting Speed - Grease | 12250 rpm |
| ISO Precision Class | P0 |
| O.D. | 72 mm |
| Snap Ring | No |
| I.D. | 35 mm |
| Seals or Shields | 2 Shields |
| Static Load Rating [Max] | 19125 N |
| Width | 17 mm |
| Weight | 0.63 LB |
| EAN or UPC | 4991893859164 |

