- Cylindrical Bore Type
- 45 mm I.D.
- 85 mm O.D.
- 19 mm Width
description
- NACHI Ceramic Hybrid Deep-Groove Ball Bearings have Silicone Nitride (ceramic) non-conductive rolling elements which prevent electric arcing damage that can occur from current passing through the bearing. This is primarily an issue in electric motors operated by frequency control. Ceramic Hybrid bearings also boast a 25% higher limiting speed due to the reduced weight of the balls compared to steel.
features
- Ceramic balls are non-conductive, lightweight, more rigid, and are more resistant to thermal expansion compared to steel. NACHI Ceramic Hybrid bearings are availible with 2 Shields (ZZE), C3 clearance, and Polyrex EM grease as standard.
| Grease Fill | Polyrex EM |
| Rolling Element Material | Silicone Nitride |
| Seals or Shields | 2 Shields |
| O.D. | 85 mm |
| Inner Ring Material | Steel |
| Bore Type | Cylindrical Bore |
| Cage Material | Steel |
| Snap Ring | No |
| Dynamic Load Rating | 40625 N |
| Static Load Rating [Max] | 25625 N |
| Ball Material | Silicone Nitride |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Width | 19 mm |
| Bearing Type | Ceramic Hybrid Deep Groove |
| Limiting Speed - Grease | 9750 rpm |
| I.D. | 45 mm |
| ISO Precision Class | P0 |
| Outer Ring Material | Steel |
| Weight | 0.9 LB |
| EAN or UPC | 4991893859249 |

