- Cylindrical Bore Type
- 50 mm I.D.
- 90 mm O.D.
- 20 mm Width
description
- NACHI Ceramic Hybrid Deep-Groove Ball Bearings have Silicone Nitride (ceramic) non-conductive rolling elements which prevent electric arcing damage that can occur from current passing through the bearing. This is primarily an issue in electric motors operated by frequency control. Ceramic Hybrid bearings also boast a 25% higher limiting speed due to the reduced weight of the balls compared to steel.
features
- Ceramic balls are non-conductive, lightweight, more rigid, and are more resistant to thermal expansion compared to steel. NACHI Ceramic Hybrid bearings are availible with 2 Shields (ZZE), C3 clearance, and Polyrex EM grease as standard.
| Snap Ring | No |
| Dynamic Load Rating | 43750 N |
| Bore Type | Cylindrical Bore |
| Outer Ring Material | Steel |
| Limiting Speed - Grease | 8875 rpm |
| Grease Fill | Polyrex EM |
| Seals or Shields | 2 Shields |
| Width | 20 mm |
| Inner Ring Material | Steel |
| I.D. | 50 mm |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Bearing Type | Ceramic Hybrid Deep Groove |
| Rolling Element Material | Silicone Nitride |
| ISO Precision Class | P0 |
| Cage Material | Steel |
| Ball Material | Silicone Nitride |
| Static Load Rating [Max] | 29000 N |
| O.D. | 90 mm |
| Weight | 1.02 LB |
| EAN or UPC | 4991893859256 |

