- Cylindrical Bore Type
- 55 mm I.D.
- 100 mm O.D.
- 21 mm Width
description
- NACHI Ceramic Hybrid Deep-Groove Ball Bearings have Silicone Nitride (ceramic) non-conductive rolling elements which prevent electric arcing damage that can occur from current passing through the bearing. This is primarily an issue in electric motors operated by frequency control. Ceramic Hybrid bearings also boast a 25% higher limiting speed due to the reduced weight of the balls compared to steel.
features
- Ceramic balls are non-conductive, lightweight, more rigid, and are more resistant to thermal expansion compared to steel. NACHI Ceramic Hybrid bearings are availible with 2 Shields (ZZE), C3 clearance, and Polyrex EM grease as standard.
| Ball Material | Silicone Nitride |
| Seals or Shields | 2 Shields |
| Outer Ring Material | Steel |
| Limiting Speed - Grease | 8000 rpm |
| Width | 21 mm |
| Dynamic Load Rating | 54375 N |
| O.D. | 100 mm |
| Cage Material | Steel |
| Rolling Element Material | Silicone Nitride |
| Bearing Type | Ceramic Hybrid Deep Groove |
| Inner Ring Material | Steel |
| I.D. | 55 mm |
| Grease Fill | Polyrex EM |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Static Load Rating [Max] | 36625 N |
| Snap Ring | No |
| ISO Precision Class | P0 |
| Bore Type | Cylindrical Bore |
| Weight | 1.34 LB |
| EAN or UPC | 4991893859263 |

