- Cylindrical Bore Type
- 65 mm I.D.
- 120 mm O.D.
- 23 mm Width
description
- NACHI Ceramic Hybrid Deep-Groove Ball Bearings have Silicone Nitride (ceramic) non-conductive rolling elements which prevent electric arcing damage that can occur from current passing through the bearing. This is primarily an issue in electric motors operated by frequency control. Ceramic Hybrid bearings also boast a 25% higher limiting speed due to the reduced weight of the balls compared to steel.
features
- Ceramic balls are non-conductive, lightweight, more rigid, and are more resistant to thermal expansion compared to steel. NACHI Ceramic Hybrid bearings are availible with 2 Shields (ZZE), C3 clearance, and Polyrex EM grease as standard.
| Seals or Shields | 2 Shields |
| O.D. | 120 mm |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Snap Ring | No |
| Static Load Rating [Max] | 50000 N |
| Grease Fill | Polyrex EM |
| Width | 23 mm |
| ISO Precision Class | P0 |
| Outer Ring Material | Steel |
| Cage Material | Steel |
| Bore Type | Cylindrical Bore |
| I.D. | 65 mm |
| Limiting Speed - Grease | 6875 rpm |
| Rolling Element Material | Silicone Nitride |
| Ball Material | Silicone Nitride |
| Inner Ring Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 71250 N |
| Bearing Type | Ceramic Hybrid Deep Groove |
| Weight | 2.18 LB |
| EAN or UPC | 4991893859331 |

