- Cylindrical Bore Type
- 35 mm I.D.
- 80 mm O.D.
- 21 mm Width
description
- NACHI Ceramic Hybrid Deep-Groove Ball Bearings have Silicone Nitride (ceramic) non-conductive rolling elements which prevent electric arcing damage that can occur from current passing through the bearing. This is primarily an issue in electric motors operated by frequency control. Ceramic Hybrid bearings also boast a 25% higher limiting speed due to the reduced weight of the balls compared to steel.
features
- Ceramic balls are non-conductive, lightweight, more rigid, and are more resistant to thermal expansion compared to steel. NACHI Ceramic Hybrid bearings are availible with 2 Shields (ZZE), C3 clearance, and Polyrex EM grease as standard.
| Seals or Shields | 2 Shields |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Static Load Rating [Max] | 24000 N |
| Grease Fill | Polyrex EM |
| Width | 21 mm |
| Bore Type | Cylindrical Bore |
| ISO Precision Class | P0 |
| I.D. | 35 mm |
| Inner Ring Material | Steel |
| Cage Material | Steel |
| Limiting Speed - Grease | 11000 rpm |
| Bearing Type | Ceramic Hybrid Deep Groove |
| Outer Ring Material | Steel |
| Ball Material | Silicone Nitride |
| O.D. | 80 mm |
| Dynamic Load Rating | 41875 N |
| Rolling Element Material | Silicone Nitride |
| Snap Ring | No |
| Weight | 1.01 LB |
| EAN or UPC | 4991893858754 |

